Zdieľanie „dialplanu“ medzi Asterisk a Sipxec serverom

Za účelom zdieľania dialplanu boli použité verzie asterisk 1.8.0 a SipXec. Prepojenie týchto dvoch VoIP serverov sa realizuje z viacerých dôvodov, ako sú napr. využitie asterisku ako PSTN brány, alebo podpory konferenčných hovorov, či zdieľanie dialplánu.

Dialplán si môžeme predstaviť ako mapovanie čísel, ktoré užívateľ vytáča na konkrétnych užívateľov, ktorý sú v skutočnosti volaný. V tomto „smerovaní“ však môžeme nastaviť však aj šifrovanie, či práve osloviť iný server, o ktorom vieme že sa tam daný užívateľ nachádza.

Dialplan

Dialplan je veľmi jednoduchý. Asterisk server obsluhuje čísla z množiny 1XX ( čo značí čísla 100 – 199 ). SipXec severu bola pridelená množina čísel 2XX ( 200 – 299 ).

Nastavenie na strane asterisku

Do súboru /etc/asterisk/extensions.conf, stačí pridať nasledovné riadky:

• exten => _2XX,1,Dial(Sip/${EXTEN}@sipxec.server.tld,30,t
  • exten => t,1,Hangup()

Tieto riadky nám zaručia že ak niekto bude volať užívateľa 2XX tak sa s touto žiadosťou obrátime na server sipxec.server.tld. Toto doménové meno by malo samozrejme korešpondovať s doménovým menom vášho SipXec servera. Za povšimnutie stojí aj „premenná“ ${EXTEN} v ktorej sa uchováva aktuálny volaný užívateľ.

Zápis ${EXTEN}@sipxec.server.tld je teda URI daného užívateľa na danom severy.V mnohých prípadoch však nepotrebujeme zdielať konkrétny plán s danými servermi, ale len jednoducho potrebujeme danú žiadosť preposlať na konkrétny server. To dosiahneme pridaním nasledovných riadkov

• exten => _X.,1,Ringing
  • exten => _X.,2,Dial(SIP/${EXTEN}@${SIPDOMAIN})

Pozn.: v našom prípade by stačil jeden, alebo druhý zápis. Avšak nič sa nestane ak tam necháme oba záznamy, pretože súbor /etc/asterisk/extensions.conf sa prehľadáva od najkonkrétnejších ku najmenej konkrétnym záznamom.

Nastavenie na strane SipXec serveru

Nastavenie na strane SipXec servera je pohodlné grafické :). V podstate stačí pridať asterisk server ako bránu.

Tieto nastavenia nám umožňujú definovať množiny čísel na pre jednotlivé servery, alebo teda brány. Je však nezbytné poznamenať, že takéto zdieľanie dialplanu u SipXec serveru funguje automaticky. Teda SipXec server ak nemá záznam o danom užívateľovi tak túto žiadosť prepošle na daný server, ktorý je obsiahnutý v URI.