Menu Zavrieť

Základy SIP

 

Session Initiation Protocol (SIP) je signalizačný protokol používaný pre vytváranie relácií v IP sieťach. Relácia môže byť jednoduchý obojsmerný telefónny hovor alebo aj multipoužívateľská multimediálna konferencia. Schopnosť vytovoriť takéto relácie znamená, že sa množstvo nových služieb môže vtrieť do našej pozornosti – hlasom obohatené e-commerce služby, web page click-to-dial, IM správy cez telefón a ďalšie tzv. IP Centrex služby.
Za posledných pár rokov si Voice Over IP komunita adoptovala SIP protokol ako signalizačný protokol. SIP je RFC štandard (RFC 3261) od Internet Engineering Task Force (IETF), organizácie zodpovednej za vývoj mechanizmov používaných v sieti Internet. Protokol sa stále vyvíja a rozširuje ako technológia dozrieva a produkty na ňom založené dobývajú trh.
Filozofia IETF je jednoduchosť: špecifikuj iba to čo je potrebné aby bolo špecifikované. A SIP sa v tomto v ničom nelíši. Vyvinutý čisto ako mechanizmus pre manažment relácií, nevie o detailoch relácie, iba zahajuje , modifikuje a ruší relácie. Táto jednoduchosť znamená, že je ľahko rozšíriteľný a je použiteľný v rôznych architektúrach a scenároch pre distribúciu multimediálneho obsahu.
SIP je tzv. request- response protokol ktorý sa pri bližšom pohľade podobá na dva iné internetové protokoly , HTTP a SMTP (web a e-mail). V dôsledku toho môže SIP bez problémov koexistovať s existujúcimi internetovými aplikáciami. Takto sa VoIP telefónia stáva ďalšiou internetovou aplikáciou a ľahko sa integruje do iných internetových služieb. SIP je jednoduchá sada nástrojov ktorú môžu poskytovatelia služieb použiť k vytvoreniu konvergovaných hlasových a multimediálnych služieb.
Na to aby sme mohli poskytovať telefónne služby je potreba množstvo ďalších štandardov a protokolov – spomeniem napr. protokol pre zabezpečenie prenosu (RTP), autentifikáciu a autorizáciu užívateľov (RADIUS, DIAMETER), adresárové služby (LDAP), garancia hlasovej kvality (RSVP, YESSIR) a protokoly pre zabezpečenie spolupráce s inými dnešnými telefónnymi sieťami.

 

Rate this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.