Úloha – RIP – PPP – NAT – DHCP

CCNA semester: 4

Verzia: 3.1

Úloha na preskúšanie z oblastí: RIP, PPP, NAT, DHCP

Poznámka: úloha bola súčasťou finálnej praktickej skúšky pre predmer Počítačové seite 2, z rozsahu učiva daného seme4 ccna, verzie 3.1. Úloha bola zamýšľaná na vypracovanie dvomi študentmi, každý mal dva smerovače (ISP a BA, resp. ISP a KE) a prepínač. Riešenie cca 120min.

IP adresný rozsah – verejná sieť: zvoľ, napr. 200.200.200.0/29
IP adresný rozsah – privátna sieť:
napr. class C
Počet PC v LAN: zvoľ, napr. 200
NAT adresný rozsah (počet adries v NAT pool): 4

Pozn. počet adries v NAT pool ovplyvňuje použitie NAT alebo PAT

Vypracovať:

1. Popis problému:

Spoločnosť má LAN sieť tvorenú Cisco prepínačmi, v ktorej používa na IP adresovanie koncových staníc privátny IP rozsah (pozri zadanie). Prideľovanie IP adries je riešené dynamicky z DHCP servera, bežiaceho na danom smerovači. Cisco prepínač je pripojený podľa schémy na smerovač (Bratislava, resp. Košice), ktorý takisto spravuje daná spoločnosť. Smerovač je ďalej pripojený na poskytovateľa pripojenie ISP1, resp. ISP2. Smerovače danej spoločnosti musia z dôvodu použitia privátneho rozsahu v LAN použiť preklad privátnych adries na verejné adresy. Medzi ISP smerovačom a smerovačom spoločnosti je použitý PPP protokol s nastavenou autentifikáciou PPP CHAP.

2. Adresný plán

Podľa prideleného verejného adresného rozsahu a adresných požiadaviek na počet IP sietí a proces mapovania NAT z LAN vypracovať vhodné subsieťovanie s ohľadom na šetrenie adresného priestoru (VLSM). Navrhi adresáciu verejnej subsiete medzi smerovačmi BA a ISP (resp. KE a ISP) a adresný rozsah pre potreby NAT na smerovači BA resp. KE.

3. Zapojenie a konfigurácia

• Zapojiť zariadenia podľa schémy
• Prideliť adresy podľa schémy a Vášho navrhnutého subsieťovania.
• Kompletne nakonfigurovať smerovače a prepínače

4. Základná konfigurácia smerovačov

• Meno
  • Heslá:
    • con
    • vty
    • enable secret
  • Šifrovanie hesiel
  • Popisy rozhraní (Okrem prepínačov)
  • IP adresy rozhraní podľa topológie, alebo ak nie je dané, tak podľa vlastného uváženia
    • Pre Fast Ethernet použi prvú IP adresu v rozsahu
  • Vypnutie DNS