4. Classical IP over ATM (CLIP) pod Linuxom

CLIP klient

Sprevádzkovanie podpory CLIP sietí pod Linuxom je možné zhrnúť do týchto bodov:

• Ak je podpora ATM rozhrania skompilovaná ako modul, je potrebné ju zaviesť do jadra
  • Spustiť nevyhnutné démony a priradiť si ATM adresu
  • Spustiť démon atmarpd
  • Vytvoriť ATM pseudorozhranie, ktorému pridelíme IP adresu
  • Vložiť do ATM ARP tabuľky položku, ktorá ukazuje na ATMARP server

Pozrime sa na jednotlivé kroky bližšie. V prvom kroku sa vlastne treba uistiť, že jadro rozpoznalo a vidí naše ATM rozhranie. Ak je ovládač vkompilovaný priamo v jadre, stačí vo výpisoch príkazu

dmesg

hľadať tieto riadky (samozrejme uvedené príklady platia len pre ATM rozhranie ForeRunner LE155, s ktorým sme mali možnosť pracovať):

nicstar0: PHY seems to be 155 Mbps.
nicstar0: MAC address 00:20:48:0E:36:D4

Ak sme ovládač vykompilovali ako modul, treba ho zaviesť do jadra, najlepšie príkazom

modprobe nicstar

V ďalšom kroku je potrebné spustiť signálny démon atmsigd a prípadne aj démon ilmid a priradiť si ATM adresu. Postup je popísaný v

kapitole 3

.

Teraz potrebujeme naštartovať démon

atmarpd

. Tento démon sa stará o preklad IP adries na ATM adresy, a spustíme ho veľmi podobne ako všetky predchádzajúce démony:

atmarpd -b

Ak toto všetko máme hotové, máme vlastne nakonfigurované ATM rozhranie a bežiacu konektivitu na úrovni ATM. Zostáva nám už len nakonfigurovať IP over ATM, a to v dvoch posledných krokoch: najprv si vytvoríme “pseudorozhranie”, ktorému sa dá klasickým spôsobom (príkazom ifconfig) prideľovať IP adresa, a ktoré zastupuje celý CLIP. Druhý krok: keďže IP adresy v skutočnosti treba prekladať na ATM adresy, niekde na sieti musí existovať ATMARP server, ktorý si udržiava databázu mapovaní medzi IP a ATM adresou. My si musíme do ARP tabuľky vložiť položku, ktorá naň ukazuje.

CLIP pseudorozhranie vytvoríme príkazom

atmarp -c

Príkaz nám vypíše meno rozhrania, ktoré vzniklo. Spravidla sa nazýva

atm0

. S týmto rozhraním môžeme manipulovať klasickým príkazom ifconfig, ktorým mu teraz pridelíme nejakú IP adresu, sieťovú masku a broadcast adresu, napríklad:

ifconfig atm0 192.168.1.10 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255

Posledným krokom, ktorý musíme urobiť, je vložiť do ATMARP tabuľky položku ukazujúcu na ATMARP server v sieti. Musíme si najprv zistiť jeho IP adresu (v rámci CLIP) a ATM adresu. Potom zadáme príkaz:

atmarp -s <IP adresa> <ATM adresa> arpsrv

Voilà – sieť CLIP by mala byť teraz dostupná.

Vytvorenie ATMARP servera

ATMARP server pod Linuxom sa vytvára takmer identicky podľa postupu v časti

CLIP klient

. Jediným rozdielom je, že do ATMARP tabuľky